BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

В лаборатория „ЛИНА”: Профилактика след COVID-19, метаболитен панел и скрининг на щитовидна жлеза

Mедицинска лаборатория „ЛИНА” обявява четири нови профилактични кампании през месеците януари и февруари 2021 г. Те важат в самостоятелните ѝ филиали в областите: Бургас, Варна, Ямбол и Сливен, като направление от лекар или предварително записване на час не са необходими. Таксата манипулация е 2 лв.

Повече за актуалните профилактични кампании в периода януари-февруари 2021

Коронавирус – биохимичен панел  с  23 показателя

Това изследване е насочено към пациенти, срещнали се с коронавирусната инфекция, които искат да проверят какво е общото състояние на организма им. Биохимичният панел включва: пълна кръвна картина с 16 показателя + феритин, D-димер, C-реактивен протеин, АсАТ, АлАТ, ГГТ (гамаглутамилтрансфераза) и LDH (лактат дехидрогеназа) на намалена обща цена от 63 лв. на 45 лв. Той  не доказва наличието на COVID-19, но показва как се развива заболяването при инфектирани с вируса, може да  установи наличието на усложнения в протичането му, както и  да е полезно при оценката на възстановителния процес след прекарана инфекция.

Инфекцията с коронавирус засяга почти всички органи, особено при тежко протичане, затова е от полза да се проследяват показатели, които насочват към сериозни възпалителни промени. CRP  се повишава значително както при  бактериална инфекция, така и при тежка вирусна инфекция, усложнена с бактериално наслагване. Феритинът е белтък, който отразява запасите на организма от желязо, но също така той е остро-фазов белтък, който се повишава при остри възпаления. Проследявайки нивата на D-димер, се получава информация за засилено тромбообразуване в организма, което е често усложнение при коронавирусната инфекция. В изследването са включени показатели за оценка функцията на черния дроб, както и пълна кръвна картина, които са основата на всяка профилактика. Препоръчително е изследванията да се извършват сутрин, на гладно. За тях се взема венозна кръв.

Метаболитен панел

Той включва: кръвна захар, урея, креатинин, пикочна киселина, холестерол (CHOL), HDL-холестерол, LDL-холестерол, VLDL-холестерол, триглицериди, серумен инсулин и HOMA индекс на намалена обща цена от 42,50 лв. на 23 лв. Изследването е подходящо за хора с наднормено тегло, захарен диабет от втори тип и пациенти с преддиабет. А също и за такива с високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания и атеросклероза, тъй като дава информация за нивата на добрия и лошия холестерол. Този панел е добър ориентир за наличието на метаболитен синдром и инсулинова резистентност, които стоят в генезата на някои сърдечно-съдови и ендокринни заболявания. Препоръчително е да се извършва сутрин на гладно.

Скрининг на  щитовидна жлеза

През януари и февруари той включва TSH (тиреостимулиращ хормон) и FT4 (свободен тироксин)  на намалена обща цена от 24 лв. на 12 лв.  Двата  хормона са ориентир дали функцията на щитовидната жлеза  е нормална, повишена или понижена. Преди изследването пациентите не трябва да са консумирали кафе и напитки, съдържащи кофеин.

Витамин D + калций, фосфор и магнезий   

Тези изследвания са на намалена обща цена от 33 лв. на 18 лв. Те са подходящи за всички членове на семейството.

Витамин D има многобройни роли в организма, спомагайки за здравината на костите и зъбите, имунната система, мозъка и нервната система, регулиране нивата на инсулин.  Важен е при превенцията на диабет от тип 1 и 2. Основните външни симптоми за дефицит на витамин D са болка в костите, слабост в мускулите и др. От своя страна калцият и фосфорът работят съвместно за здрави кости и зъби. А калцият и магнезият за доброто състояние на сърдечно-съдовата система. Магнезият има значение и за добрия  тонус на мускулите.  Изследванията се извършват сутрин на гладно, като в последните 2 седмици не трябва да са приемани същите витамини и макроелементи като медикаменти или хранителни добавки.

Медицинска лаборатория „ЛИНА” е първата в страната, която въведе месечни профилактични кампании с грижа за пациента. Те важат в самостоятелните ѝ филиали  в областите Бургас, Варна, Сливен и Ямбол. (Пълен списък с адресите можете да видите ТУК). Таксата манипулация при изследванията е 2 лв.

The post В лаборатория „ЛИНА”: Профилактика след COVID-19, метаболитен панел и скрининг на щитовидна жлеза appeared first on zonaburgas.bg.

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!