Днес отбелязваме Европейската нощ на прилепите


За поредна година България ще се включи в отбелязването на европейската нощ на прилепите, чиято международна дата е 29 август.
Инициативата се провежда всяка година в повече от 30 страни като идеята и реализацията и е на Секретариата на EUROBATS – Споразумението за опазване на европейските видове прилепи, което влиза в сила в Българя от 1999 г., като целта е чрез серия от дейности да се популяризира пред широката общественост идеята за опазване на популациите на европейските видове прилепи и да се утвърдят и разширят познанията на гражданите по отношение на биоразнообразието и заобикалящата ни природна среда.
Отбелязана за първи път през 1990 г. във Франция и Полша, днес Европейската нощ на прилепите се организира в повече от 30 държави, сред които и България. През 2012 г., за първи път към събитието се присъединиха САЩ, Филипините, Азербайджан, Израел, Тунис, Украйна и Ливан. С това Нощта на прилепите се превръща в международно събитие, надхвърлящо мащабите на „Стария континент“, което цели да запознае повече хора с уникалния начин на живот и голямата значимост на едни от най-интересните животни на планетата, така неречените „летящи бозайници“
Прилепите имат важно екологично значение, което се изразява, най- вече, в регулиране числеността на насекомите. Любопитно е да се отбележи, че в природата една колония от 300 индивида за едно лято поглъща около 550 килограма насекоми. Всяка нощ това са приблизително поне 20 000 комари, бръмбари, пеперуди и други, голяма част от които се считат за вредители.
У нас се срещат 33 вида прилепи, всички застрашени от изчезване. Според Закона за биологичното разнообразие се забранява убиването, нараняването,безпокойството, улавянето и препарирането на прилепи.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!