Днес отбелязваме Международния ден на горите
На 21 март светът чества Международния ден на горите или Световния ден за защита на горите, който е основан през 1971 г. и оттогава се чества ежегодно. Този ден беше иницииран от Европейската конфедерация на земеделието на 23-то Общо събрание през 1971 г. и тази идея беше подкрепена от Световната организация по прехрана и земеделие на ООН ( ФАО ).
Освен това първоначално беше решено този ден да се празнува в деня на есенното равноденствие в Южното полукълбо и пролетното равноденствие в Северното полукълбо (последното, според традицията, се счита за първия ден на пролетта и е символ на ново живот и ново начало).
И през 2012 г. Общото събрание на ООН с Резолюция № 67/200 от 21 декември 2012 г. одобри честването на Международния ден на горите на 21 март всяка година, като повод за информиране на обществото за важността на опазването на горите и за повишаване на осведомеността за тяхното значение. И всяка година събитията в рамките на Деня са посветени на определена тема.
Проблемът с опазването на гората и нейните ресурси днес е един от най-важните екологични проблеми за всички страни по света. През последните години тенденциите, свързани с обезлесяването на Земята, предизвикаха безпокойство не само сред природозащитниците, но и сред цялата международна общност.
В момента общата площ на горите на планетата е приблизително 38 милиона квадратни метра. км (това е около една трета от сушата), от които 13% принадлежат към защитени природни територии.
Традиции
Датата се отбелязва широко в повечето държави на планетата, както на официално ниво, така и на ниво домакинство. Масовите събития на този ден са свързани главно със засаждане на нови дървесни насаждения в сечища и площи, подходящи за отглеждане на нови гори. Както официалните институции, така и доброволците от обикновените граждани се занимават по този важен въпрос по собствена инициатива.
На този ден агитационната, информационната и образователната дейност се засилват значително.
1. Текат масови кампании, предназначени да предадат на масите състоянието на нещата в горския сектор и значението на опазването на зелените площи на планетата.
2. В учебните заведения се изнасят лекции.
3. Препоръчани статии се публикуват в медиите.
4. Ако всеки от нас засади поне едно дърво на този ден, празникът може безопасно да се счита за успешен.
Интересни факти
1. Дендрологията е науката, която изучава дърветата.
2. Горите заемат една трета от сушата.
3. Леонардо да Винчи установил: сумата от дебелините на всички клони на дървото на определена височина е равна на диаметъра на ствола.
4. В джунглата живеят две трети от животинските и растителните видове на планетата.
5. Най-високото дърво е секвойя в националния парк Редууд в Калифорния , САЩ . Височината му е 116 m.
6. Най-старото дърво е смърчът в шведските планини . Неговата възраст е 9500 години.
7. Най-разпространеното широколистно дърво в света е брезата.
8. Животни като зайци, бизони, мишки възпрепятстват залесяването. Те ядат семена и повреждат разсад.
9. За да се получи един лист хартия А4, са ви необходими 15-20 г дърво.
10 В Калининградска област, на Куршската коса, има място, наречено „Пияна гора“. В него растат извити и усукани борове.
11. Средно едно дърво произвежда 100 кубически метра кислород годишно.
Поздравяваме ви с Международния ден на гората и пожелаваме хората винаги да се грижат за гората, а зеленият „приятел“ от своя страна да осигурява чист въздух за всеки от нас, да дава вдъхновение и приказна история.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!