Историята на коледното дърво


Сега е трудно да си представим посрещането на Нова година без нейния символ – пухкава вечнозелена елха за красота. В навечерието на този прекрасен празник я поставят във всеки дом, украсена с играчки и гирлянди. Ароматната миризма на пресни игли, вкусът на мандарини – това е, което повечето деца по света свързват с новогодишния празник. Децата намират своите подаръци под дървото. Около нея се танцува и се пеят песни. Но това не е било така по всяко време.
Езическо тотемно дърво
Нашите предци са вярвали, че всички дървета са живи, че в тях живеят духове. В дохристиянските времена друидският календар на келтите има ден на поклонение на елата. За тях тя била символ на смелост, сила, а пирамидалната форма на дървото оприличавали с небесен огън. Шишарките също са символ на здраве и сила на духа. Древните германци са смятали това дърво за свещено и са му се покланяли. Те го идентифицирали със Световното дърво – източникът на вечния живот, безсмъртието. Имало обичай: в края на декември хората отиват в гората, избират най-пухкавото и високо дърво, украсявали го с цветни панделки и поднасяли различни предмети. След това танцували около елата пеейки обредни песни. Всичко това символизирало цикличността на живота, неговото прераждане, началото на нов, идването на пролетта. Сред езическите славяни, напротив, елата се свързвала със света на мъртвите и често се използвала в погребалните ритуали. Въпреки че се е смятало, че ако разпръснете елови клонки в ъглите на къщата или обора, това ще предпази дома от гръмотевични бури, а жителите му от заболявания и зли духове.
Новогодишното дърво: историята на появата му в Европа след раждането на Христос
Германците са първите, които започват да украсяват елхата за Коледа през Средновековието. Не случайно тази традиция се появява в средновековна Германия. Има легенда, че светият апостол Бонифаций, пламенен мисионер и проповедник на Божието слово, е отсякъл дъб, посветен на Тор, богът на гръмотевиците. Той прави това, за да покаже на езичниците безсилието на техните богове. Поваленото дърво съборило още няколко дървета, само елата оцелял. Свети Бонифаций обявява елата за свещено дърво, Christbaum (Христово дърво). Съществува и легенда за беден дървосекач, който в предколедната нощ е приютил малко момче, изгубено в гората. Той стоплил, нахранил и оставил изгубеното дете за през нощта. На следващата сутрин момчето изчезнало, оставяйки на вратата малко иглолистно дърво. Всъщност под прикритието на нещастно дете самият Христос дошъл при дървосекача и по този начин му благодарил за топлия прием. Оттогава елата се превръща в основен коледен атрибут не само в Германия, но и в други европейски страни.
Историята за появата на звезда на върха на коледно дърво
Отначало хората украсявали къщите си само с клонки, по-късно започнали да носят цели дървета. Но много по-късно се появява обичаят да се украсява новогодишното дърво.
Историята за появата на звезда на дървото се свързва с името на основателя на протестантството – германеца Мартин Лутер, главата на бюргерската Реформация. Една вечер, разхождайки се по улицата в навечерието на Коледа, Лутер се взирал в ярките звезди на нощното небе. Имало толкова много от тях на нощното небе, че изглеждало, сякаш те са като малки светлини, заседнали във върховете на дърветата. Пристигайки вкъщи, той украсил малка елха с ябълки и горящи свещи. И поставил звездичка на върха на дървото, като символ на Витлеемската звезда, която съобщила на влъхвите за раждането на младенеца Христос. Впоследствие тази традиция се разпространява сред последователите на идеите на протестантизма, а по-късно и в цялата страна. От 17-ти век това ароматно иглолистно дърво се превръща в основен символ на Бъдни вечер в средновековна Германия. В немския език дори се появи такова определение като Weihnachtsbaum – коледно дърво, елха, бор.
Откъде са дошли лентите и гирляндите?
Не по-малко интересна е историята на появата на други новогодишни атрибути: и гирлянди. Преди лентите са се правели от истинско сребро. Това били тънки нишки, като „сребърен дъжд“. Съществува красив мит за произхода на сребърните ленти.
Една много бедна жена, която имала много деца, решила да украси елхата преди Коледа, но тъй като нямала пари за богата украса, украсата на дървото се оказала много незабележима. През нощта паяците оплели клонките на елхата със своите мрежи. Знаейки за добротата на жената, Бог реши да я възнагради и превърна мрежата в сребро. В наши дни лентите се правят от цветно фолио или PVC. Гирляндите първоначално бяха дълги ивици, преплетени с цветя или клони. През 19 век се появява първият електрически гирлянд с много крушки. Идеята за създаването му е изложена от американския изобретател Джонсън, а англичанинът Ралф Морис я оживява.
Истории за малко коледно дърво за деца и техните родители За малки и големи деца са написани много приказки, истории, забавни истории за новогодишното дърво. Ето някои от тях: „Приказката за малко коледно дърво“, М. Аромщам. Трогателна и мила история за малчугани за малко дърво, което бе наградено за желанието да достави радост на другите.
Източник: syl.ru
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!