МОН осъвремени част от учебните програми, за да има повече часове за природните науки


Просветното министерство осъвремени част от учебните програми по математика, география, химия, физика и биология. Основната цел – да има повече часове за природните науки, да отпаднат ненужни знания и да има повече време за упражнения на учениците. Промените влизат в сила от следващата учебна година за петокласниците.
Първата и най-голяма промяна е, че часовете по география и математика в пети и шести клас се увеличават с половин час на седмица.
Сега, изучаването на континента Антарктида ще премине от пети в шести клас, материалът за петокласниците ще се облекчи и ще се отвори място за упражения. С промените, часовете по математика в 5 и 6 клас в това училище ще се увеличат до 5 и половина на седмица.
Вече няколко години учителите по математика и по география твърдят, че учебните часове не стигат да преподадат огромния материал.
Ще отпаднат понятия като например признаците за делимост на 9 и 10, а ще останат тези на 2,3 и 5.
Промени ще има и в математиката за 7-ми клас, където няма да се изучават построенията с линия и пергел, тъй като за тези умения се работи в други теми. Коригирани са и програмите по биология, физика и химия за седмокласниците като съдържанието е олекотено.
Основните промени в програмите са учениците да имат повече време за упражнения и да придобият повече практически умения.
Друго много важно нещо – отпадат подтемите на уроците, остават само глобалните теми.
Засега учениците ще продължат да учат по сегашните стари учебници.
Първите деца, които ще учат по обновените програми, ще са петокласниците догодина.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!