BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

С „Лебедово езеро“ отбелязваме юбилей на проф. Хикмет Мехмедов

В ролята на Одета/ Одилия дебютира младата примабалерина Иванина Иванова

С „балета на балетите“ „Лебедово езеро“ – на 13-и август, в 20.30 часа, на сцената на Летния театър ще бъде чествана 70-годишнината на проф. Хикмет Мехмедов – едно голямо име в съвременния български културен живот. Дългогодишният балетмайстор на Държавна опера – Бургас е оставил своя траен отпечатък – в художествен и естетичен план, в творческата продукция на бургаската културна институция. Събитието е поредното от Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, реализирани от Държавна опера – Бургас, с партньорството на Община Бургас.

На официална церемония, организирана от Община Бургас – на 18-и юни, т. год., проф. Хикмет Мехмедов бе удостоен със специална награда за изключителни постижения в културната сфера – за цялостен принос в съвременния български културен живот – чрез реализацията на мащабни и интелигентно поднесени танцови спектакли. Проф. Хикмет Мехмедов изказа благодарност – както към бургаския градоначалник, за удостояване с високото отличие, така и на директора на Държавна опера – Бургас Александър Текелиев и целия състав на Бургаската опера – за дългогодишното ползотворно творческо сътрудничество. Именитият хореограф и режисьор изрази  своята надежда за един мирен свят, в който ще съществува възможност за творческа изява на талантите.

Премиерата на балета в четири действия „Лебедово езеро“, изваян на фона на безсмъртната музика на Чайковски е на 30-и май 2016 г., в Зала Опера. Шедьовърът в балетната класика е поставена за първи път на бургаска сцена. Идеята „Лебедово езеро“ да бъде представено за първи път в морският град е на директора на Държавна опера – Бургас – доц. д-р  Александър Текелиев. Великолепният спектакъл, блестящите солисти, невероятният заряд, финес, синхрон и вълнуващи послания разкриват безсмъртната история за превъплъщенията на любовта, омагьосаната идилия и един неочакван финал, апотеоз на всепобеждаващата сила на най-светлите чувства. Внушителната, мащабна, интелигентно поднесена – с творчески размах и брилянтен усет към детайла, постановка, режисура и хореография са на проф. Хикмет Мехмедов /след Мариус Петипа и Лев Иванов/. Асистент-балетмайстор на постановката е Веса Тонова, репетитор е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на Бургаската опера, помощник-режисьор е Петър Тихолов. Изящните костюми са плод на творческия размах на Цветанка Петкова-Стойнова, която се е погрижила за ръчното прикрепване на всеки един от камъните „Сваровски“ по естетически издържаните сценични облекла на балетистите. Впечатляващата сценография, пренасяща зрителите в пищния кралски двор и в мистичните сцени край езерото, е дело на  Иван Токаджиев. „За първи път показваме комбинация между рисуван и принтиран декор“, споделя Токаджиев относно считаната за най-красивата постановка на безсмъртната балетна класика на родна сцена. За основен цвят на декора е избран синият. В част от сцените се използва и мултимедия, която подсилва сетивата на публиката.

Редом до персонажите на Белия и Черния лебед /Одета и Одилия/, в които влиза младата, красива, талантлива, одухотворена и изключително съсредоточена в предизвикателството на творческата си задача примабалерина на Бургаската опера Иванина Иванова,  оживяват и тези на злия магьосник Ротбарт, изпълняван от Теодор Цаков, който е проклел Одета и нейните приятелки с жестока прокоба – през деня да се превръщат в благородните красиви птици, а единствено след залез слънце те отново приемат човешки образ. В ролята на  Принц Зигфрид, който се влюбва съдбовно в Одета, забелязвайки я на брега на езерото, е премиер балетистът Емил Йорданов. Характерният образ на Шута е пресъздаден от Даниел Тичков. Княгинята, майка на Зигфрид, се изпълнява от Добрина БаховаСветлан Николов влиза в образа на Волфганг. В представлението вземат участие и: Полина Иванова, Даниела Туртуманова, Адриана-Мария Манасиева, Стоян Фъртунов, Натали Иванова, Ива Овчарова, Патрисия Соарес, Огнян Иванов, Стефан Типиков, Георги Банчев, Яна Бердута, Ивана Фиалковска и др.

За безсмъртната класика на Чайковски в четири действия „Лебедово езеро“ се смята, че трябва да се гледа поне веднъж в живота. Приказният сюжет, вълнуващата музика и смайващи костюми успяват да задържат вниманието дори на най-малките зрители. Тъй като балетното произведение е преработвано през годините, краят се изпълнява по различен начин, като развръзката е или щастлива, или драматична. В един от вариантите езерото поглъща влюбените в пътя им към отвъдното, а във втория краят е щастлив – Зигфрид побеждава злия магьосник и освобождава любимата си Одета от магията. В интерпретацията на проф. Мехмедов сияйните сили на Доброто са основополагащи…

Внушителни, мащабни, интелигентно поднесени – с творчески размах, естетическа визия и брилянтен усет към детайла, са постановките на проф. Хикмет Мехмедов. Постановъчната работа и хореографията, впечатляваща с перфекционизъм в художествен план и творчески размах, пренасящ зрителите в приказни измерения, където властват естетиката и усетът за баланс, са характерни елементи от творческия портрет на професор Хикмет Мехмедов. Всеки спектакъл, режисиран от него, е поредната атестация за проникновеното виждане на постановчика, за философското обагряне – с дълбочина, емоционален колорит и смислова аргументация, на изградените образи, за търсене и постигане на екстремни нива на естетическо внушение, за изискан подход към всеки елемент, който се вплита в цялостната картина на една завършена красота.

„Една нощ в Париж“, „Лешникотрошачката“, „Лебедово езеро“, „Пепеляшка“, „Ромео и Жулиета“, „Спящата красавица“, „Шехерeзада/ Романтично“, „Куклената фея“, „Валсът/ Болеро“, „Пролетно тайнство/ Любовна магия“, хореографията на мащабната оперна постановка „Аида“ и много други постановки, реализирани на сцената на Държавна опера  в които проф. Мехмедов е вплел творческия си импулс и оригинален авторов почерк.

След фурора на премиерния балетен спектакъл „Лебедово езеро“,  постановчикът проф. Хикмет Мехмедов е награден с Кристално огърлие, приз на Съюза на българските музиканти и танцови дейци. То е връчено на балетмайстора от проф. д-р Юлиан Куюмджиев. Отличието е присъдено по случай 45 години творческа дейност на проф. Мехмедов и изключителните му успехи като хореограф и педагог. През следващата, 2017 г. проф. Мехмедов получава престижната награда „Златна муза“ за постановката на „Лебедово езеро“. Наградата е учредена от Сдружение „Асоциация на българските хореографи“ и се провежда за първи път през 2017 г. Събитието е едно от най-важните годишни мероприятия за танцовия свят в България.

Постановките на Хикмет Мехмедов „Спящата красавица“, „Лебедово езеро“ и „Пепеляшка“, които бяха излъчени онлайн в програмата за класическа музика „Заедно в кризата“, инициирана от БНР и Софийската филхармония, когато културните институции бяха затворени и на публиката липсваха представленията на живо, бяха гледани общо над 20 000 пъти, като отзивите бяха изключително позитивни.

Два дена преди официалното честване на годишнината на проф. Хикмет Мехмедов – на 11-и август, от 18 часа, в залата на Кукления театър ще бъде представена книгата, посветена на неговия творчески път „Четири имена за една личност“, с автор Недко Георгиев, която е посветена на 70-та годишнина на изтъкнатия балетен режисьор, хореограф и педагог професор Хикмет Мехмедов.

Билети за „Лебедово езеро“ можете да намерите на касата на Операта, на каса „Часовника“ /пред хотел „България“/, както и на касата на Летния театър – преди самия спектакъл.

За солистката Иванина Иванова:

Младата и надеждна балетна прима Иванина Иванова е завършила начално – НБУ „Михаил Лъкатник“, гр. Бургас, и НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас. Иванина Иванова е добре позната на почитателите на художествената гимнастика у нас, състезавала се е за „Черноморец“, както и в ансамбъла на бургаския клуб. Играла е главната роля в „Лешникотрошачката“, постановка на проф. Хикмет Мехмедов и Държавна опера – Бургас, а любителите на балетното изкуство я гледаха в екзотичната „Баядерка“, както и в „Спящата красавица“, в ролята на самата принцеса Аврора.

Иванина Иванова има и немалко отличия: 

Международен конкурс /МК/ „Анастас Петров“ 2014 гр. Добрич –     Стипендия за правоучастие в Международна Лятна Балетна Академия Варна 2016г.,

МК „Слънце, дружба, мир“ гр. Обзор – лауреат 2-ра степен- класически танц

Национален фестивал на камерния танц 2015 г. – гр. Хасково – 1-во място – класически танц, 3-то място съвременен танц

Национален фестивал на камерния танц 2016г. – гр. Хасково – 1-во място – класически танц, 2-ро място – съвременен танц

Национален конкурс „България танцува“ 2016г.  гр. Димитровград – 2 място – класически танц, 1-во място- съвременен танц

Национален фестивал на камерния танц 2017г. – гр. Хасково – 1-во място – класически танц, 1-во място – съвременен танц-дует

Международен конкурс МК „Рози на Казахстан“2017, гр. Астана, Казахстан – 1-во място – класически танц, 1-во място- съвременен танц- дует, 1-во място – съвременен танц – трио, Специална награда за „Ярко въплъщение в сценичен образ“

МК „Рози на Обзор“16-30.07.2018, гр. Обзор – лауреат 1 степен – класически танц, лауреат 1 степен – съвременен танц – трио

МК „Рози на Обзор“13-27.08.2018, гр. Обзор – лауреат 1 степен – класически танц

Фестивал на камерния танц 2018 – гр. Хасково – 1-во място – класически танц, 2-ро място – съвременен танц

МК“Рози на Русия“2018, гр. Санкт Петербург, Русия – лауреат 1 степен класически танц, лауреат 1 степен – съвременен танц, лауреат 1 степен съвременен танц- трио, лауреат 2 степен – съвременен танц – дует

Виртуален конкурс „Flying stage“ – 3-то място – класически танц

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!