Учени заснеха как черна дупка поглъща звезда
Астрономите са направили снимка на експлозията на звезда, погълната от черна дупка, съобщава EurekAlert.
Експлозията на звездата е станала на 215 милиона светлинни години от Земята и е била незабавно регистрирана от изследователи от Европейската южна обсерватория.
Учените казаха, че са наблюдавали експлозията на небесното тяло в продължение на 6 месеца: от момента, в който то е станало по-ярко и до пълното му изчезване.
„Когато черна дупка погълне звезда, тя може да изстреля масивна експлозия на материал, който пречи на нашите наблюдения. Тя (експлозията – бел. Ред.) Възниква, тъй като се отделя енергия, която се образува, когато черната дупка поглъща звезден материал и избутва отломките навън,“ каза ученият от университета в Бирмингам във Великобритания Саманта Оутс.
Между другото, масата на звездата, погълната от черната дупка, е почти равна на масата на Слънцето.
Да си спомним, че орбиталната станция на Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА наскоро направи снимка на дюни на Марс на възраст около 1 милиард години В същото време учените казват, че намерените дюни приличат много на тези, които са се образували съвсем наскоро. Това показва, че климатът и атмосферата на Марс са се променили съвсем малко за изключително дълго време.
Източник: zik.ua
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!