14 януари – Световен ден на логиката


„През 21-ви век логиката като дисциплина се оказа по-модерна от всякога и свързана с нашите общества и икономики. По този начин компютърните технологии и цифровата среда са технологии, първоначално базирани на принципите на логическото и алгоритмично мислене. „
г-жа Одри Азулай, генерален директор на ЮНЕСКО
Учени от Българската академия на науките и от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще отбележат заедно Третия световен ден на логиката, съобщи пресцентърът на БАН.
Способността да мисли е една от определящите характеристики на човека. В различни култури определението за принадлежност към човешката раса се свързва с понятия като съзнание, знание и интелигентност. Според класическата западна традиция човекът се определя като „рационално“ или „логично“ животно. Логиката като изследване на принципите на разсъжденията е изучавана от много цивилизации през цялата история на човечеството и от самото начало е играла важна роля в развитието на философията и други науки.
Въпреки неоспоримото значение на логиката за развитието на знанието, науката за техниката, широката общественост е малко наясно с нейното значение. Провъзгласяването на Световния ден на логиката от ЮНЕСКО в партньорство с Международния съвет по философия и хуманитарни науки (ISPHS) има за цел да насочи вниманието на интердисциплинарната научна общност и широката общественост към интелектуалната история, концептуалното значение и практическото приложение на логиката.
Динамичното и ежегодно отбелязване на Световния ден на логиката има за цел да укрепи международното сътрудничество, да насърчи развитието на логиката както в научните изследвания, така и в преподаването, да подкрепи дейностите на асоциации, университети и други институции, занимаващи се с логически въпроси, и да увеличи общественото разбиране за логиката и нейното въздействие върху науката , технологии и иновации. В допълнение, честването на Световния ден на логиката може също да допринесе за насърчаването на култура на мир, диалог и разбирателство чрез развитието на образованието и науката.
Специалистите по логика в БАН и от Софийския университет ще отбележат заедно Световния ден на логиката. Съвместното заседание на Семинара по алгебра и логика на Института по математика и информатика на БАН, на Семинара по математическа логика на Факултета по математика и информатика на СУ, и на Семинара по логика на Института по философия и социология на БАН е включено в официалната програма на Третия световен ден на логиката, на този адрес.
На форума ще бъдат представени десет научни доклада от трите институции.
Поради многото научни прояви по света, планирани за 14 януари, ръководствата на трите семинара са решили заседанието да се състои онлайн на 15 януари.
В откриването на форума се очаква да участват посланиците на Бразилия и на Република Северна Македония у нас, заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков. На следобедното заседание гост ще бъде проф. Жан-Ив Безио – организатор на Първия световен ден на логиката през 2019 г., и главен редактор на списанието Logica Universalis.
Събитието ще се състои в платформата Zoom.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!