BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Отбелязваме Международния ден на чистия въздух за синьо небе

Една от паметните дати на Организацията на обединените нации е определена за 7 септември, през 2020 г. се празнува за първи път.

Поради пандемията на COVID-19 милиони хора са загубили възможността да пътуват, много трансгранични магистрали са празни и самолетите летят много по-рядко. Пандемията обаче не успя да спре трансграничното замърсяване на околната среда. Всякакви емисии на вредни вещества в атмосферата в една от страните незабавно попадат във въздуха на съседната.       

Това се припомня в Икономическата комисия на ООН за Европа по повод Международния ден на чистия въздух и синьото небе, който се отбелязва ежегодно на 7 септември.   

Експертите на ООН наричат ​​замърсяването на въздуха „невидим убиец“. 7 милиона души умират от неговите последици всяка година. Замърсяването на въздуха е причина за респираторни, инфекциозни и сърдечни заболявания, инсулт, рак на белия дроб и усложнения, свързани с бременността. Децата, които дишат мръсен въздух, все повече боледуват от астма, хронична белодробна недостатъчност, забавен растеж, диабет, детско затлъстяване и умствена изостаналост. 

Снимка от Световната банка
Замърсяването на въздуха от бизнеса застрашава човешкото здраве и околната среда

По време на борбата срещу COVID-19, когато хората започнаха да летят по-малко със самолети и да използват обществен транспорт, учените откриха в много градове по света рязко намаляване на концентрацията на замърсители на въздуха, особено на нивото на азотни оксиди. Това беше главно резултат от намаления трафик в градските райони. Например нивата на замърсяване в Мадрид са спаднали с около 50 процента. Подобни ситуации се развиха и в други големи градове. 

 Въпреки това, както отбелязват експертите, качеството на въздуха се влияе от много други замърсители, които не се транспортират. Например нивото на замърсяване на въздуха от малки частици, които навлизат във въздуха при отопление на жилищни и други сгради или при торене на полета, не е намаляло.   

„Това показва, че всеобхватните междусекторни мерки, които надхвърлят транспортния сектор, са от съществено значение за ефективната защита срещу последиците от градското замърсяване на въздуха“, се казва в изявление на Икономическата комисия на ООН за Европа.   

Авторите му припомнят, че замърсяването на въздуха вреди не само на човешкото здраве, но и на икономиката. Икономическите щети от замърсяването на околната среда са поне 20 процента от националния БВП в 10 страни от европейския регион. В навечерието на Международния ден за чист въздух Икономическата комисия на ООН за Европа припомни значението на спазването на Конвенцията за трансграничното замърсяване на въздуха на далечни разстояния.   

40 години по-късно тази конвенция остава единственият регионален инструмент от този вид в света. Той играе критична роля за насърчаване на международното сътрудничество, особено когато замърсителите на въздуха преминават националните граници и могат да изминат хиляди километри. Колективните усилия по Конвенцията вече дадоха резултати: например от 1990 г. емисиите на вредни вещества, включително твърди частици и сяра, са намалели в Европа с 30-80 процента. Все още има много задачи, които трябва да бъдат решени.   

Според скорошно проучване на ООН, нивото на замърсяване на въздуха не надвишава минимално допустимите стандарти само в десет държави, които са членове на Европейската икономическа комисия: Ирландия, Исландия, Испания, Естония, Канада, Норвегия, Португалия, САЩ, Швеция и Финландия.  

Днешната паметна дата има за цел да насочи вниманието на всички страни по света към проблема със замърсяването на въздуха. Медицински учени потвърждават, че до една трета от причините за човешки смъртни случаи от инсулт, хронични респираторни заболявания, рак на белите дробове и дори сърдечно-съдови заболявания са причинени от замърсеното състояние на атмосферата.

Емисиите в атмосферата на твърди частици, газове в процеса на човешката дейност се превръщат не само в глобални промени в климатичната сфера, но и пряко оказват отрицателно въздействие върху човешкото здраве.

Призивът към държавите и големия бизнес да инвестират в екологични технологии е придружен от разработването на нови видове горива, както и технологии за намаляване на емисиите на вредни вещества в атмосферата във всички сфери на човешката дейност. Решаването на тези проблеми пряко допринася за успешното прилагане на Програмата за устойчиво развитие.

Източник: news.un.org

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!