Ето как изглежда днес знаковата стара сграда на ул. „Момина сълза“ №2
Почти приключиха дейностите по фасадната реставрация на знаковата стара бургаска сграда на ул. „Момина сълза“ №2, срещу Автогара Юг. Остават довършителни работи във вътрешните помещения.
Красивата сграда е въведена в експлоатация през 1901 г. и оттогава не бе ремонтирана сериозно. Това се случи сега със средства, спечелени с индивидуален проект към Оперативна програма „Региони в растеж“, подпомогнат административно от Община Бургас. Но най-голямата заслуга е на собствениците, които проявиха активност и желание за възраждане на сградата за нов живот.
Одобреният инвестиционен проект включва изпълнение на енергоспестяващи мерки – топлинно изолиране на външни стени, ремонт и топлоизолация на покрив, подмяна на дограма и осветителни тела, одобрени от Национален институт за недвижимо културно наследство мерки за реставрация и възстановяване на фасадните мазилки и декоративните елементи.
Тази е една от 11-те стари сгради в Бургас, чиято реставрация ще завърши тази година с финансиране по същата програма.
* През последните няколко години Бургас коренно промени и подобри своя облик, благодарение обновлението на стотици стари сгради. Финансирането за тези дейности дойде основно по две направления. На първо място това е националната програма за енергийна ефективност, по която с пари от държавния бюджет в Бургас бяха санирани 200 жилищни блока, обитавани от 40 000 души. Втори сериозен източник на публични средства за такива проекти е Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. Там може да се кандидатства за по-малки постройки, с до 35 отделни апартамента в тях. До 2022 година в Бургас ще бъдат реализирани над 20 такива проекта, подпомогнати административно от Общината.
Очаква се рестартиране и на двете споменати програми, за да може по тях да кандидатстват нови собственици. Извън тях Община Бургас създаде собствена инициатива „Нов живот за старите фасади“. Чрез нея тя съдейства на собственици за ремонт на стари сгради по главните пешеходни „Александровска“ и „Богориди“, като подготвя, администрира проектите и води тежката комуникация с Министерство на културата, тъй като в повечето случаи това са културни паметници.
Резултатът от изпълнението на такива мерки за енергийна ефективност е намалени сметки за отопление, спестен въглероден диоксид в атмосферата, подобрен външен вид на сградите, комфорт за техните обитатели и безопасност за преминаващите пешеходци.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!