Българското сирене тъпкано с вода. И „победителите“ са…
В 87% (26 от 30) от тестваните търговски марки краве сирене е установено над 62% вода, а в 53% (16 от 30) от пробите водата е над 70%. Това показва изследване на „Активни потребители“.
В таблицата долу е показано измереното водно съдържание на 30-те проби. При изискване на БДС за водно съдържание до 54% се вижда, че само една търговска марка покрива това изискване, при това ние имаме известни съмнения за този продукт.
С жълт цвят са маркирани резултатите в диапазона 62 – 70%, а надвишаващите са оцветени в червено. В жълтият сектор са 10 марки сирене, а останалите (червените) 16 имат водно съдържание над 70%. Резултатът е шокиращ за нас и ще обясним защо в следващия абзац.
През годините „Активни потребители“ изследва различни показатели в сирената, но водното съдържание неизменно фигурира във всички тестове. През 2005 в нито една марка сирене не е установено наличие на над 62% вода.
През 2008 година процентът на оводнените сирена е 4,8, през 2011 е 42%, през 2016 е 27,8%. В настоящето изследване *Сиренето марка „Пазарджик“ със себестойност от 4,40 лв/кг съдържа 50,7% вода.
Най-вероятно този продукт е сглобен с използване на хидрогенирана мазнина/палмово масло, което е друга основна техника за производство на имитиращо сирене, многократно откривана и дискутирана в нашите предишни изследвания, твърдят от „Активни потребители“.
Експертите обясняват защо производителите добавят вода в сиренето. Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя.
Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Опасна ли е водата в сиренето?
За хората приемането на вода е нормален процес и затова рядко се замислят колко е важна нейната роля за качеството на храните. Количеството на водата в сиренето е изключително важен показател защото от него зависят биологичните и физико-химичните му свойства, твърдят от „Активни потребители“. Според тях малка промяна в съдържанието на вода може да доведе до драстични изменения в качеството и безопасността. Разбира се, водата в случая е и едни спестени пари за производителя. Повишаването на водата в сиренето е опасно поради следните причини:
Нарасналото водно съдържание активира нежелателни химични процеси в млечните продукти. При тях се образуват вредни, а понякога и токсични и канцерогенни химични съединения. Колкото повече е водата, толкова по-бързо протичат тези реакции и нарастват рисковете за потребителите.
Настоящото изследване показва, че добавянето на вода в сиренето е изключително масово и на практика вече засяга почти всички търговски марки в ценовия диапазон под 10 лева, обясняват от „Активни потреители“.
На практика „сирене“ с водно съдържание над 62% се произвежда по различна технология от класическата, обяснява от асоциацията. В такъв продукт се добавят нетрадиционни химикали и ензими. Те предлагат „сирене“ с водно съдържание над 62% да се класифицира като имитиращ млечен продукт. Съответно той трябва да се търгува на щандовете за имитиращи млечни продукти заедно с ментетата с палмово масло. Тази промяна може да се въведе веднага с трансформация в Наредбата за млечните продукти.
При водно съдържание на „сирене“ от над 70% изключително нарастват рисковете за безопасността на потребителите. Подобно „сирене“ трябва да се забрани за продажба в търговската мрежа, настояват от организацията.
Бел.ред. В проучването участват: 30 проби краве саламурено сирене закупени от търговската мрежа в градовете София, Пловдив, Варна, Русе Перник и Велико Търново.
Материалът Българското сирене тъпкано с вода. И „победителите“ са… е публикуван за пръв път на Новини от Бургас.