Днес е Международен ден срещу полицейската бруталност
За удобство е избрана датата 15 март, но от 2000 г. тя често се свързва с инцидента с побоя на две деца от швейцарската полиция.
Международният ден срещу полицейската бруталност се отбелязва ежегодно на 15 март. Инициатори бяха две организации – Монреалската „Колектив срещу полицейската жестокост“ и швейцарската група „Черно знаме“. Първоначално датата 15 март е избрана за удобство, но от 2000 г. тя често се свързва с инцидента с побой на две деца от швейцарската полиция.
Полицейската бруталност е неразумна злоупотреба със сила, обикновено физическа, но понякога и под формата на вербални атаки и психологическо сплашване от страна на полицейски служител. Полицейската бруталност е широко разпространена в много страни, дори когато е наказуема от закона. Това е форма на неправомерно поведение на полицията, която включва също незаконен арест, сплашване, политически репресии, злоупотреба с наблюдение, сексуално насилие и корупция.
Сред страните, които се отличават с полицейска жестокост, може да се открои Бразилия, чиито полицейски служители в началото на 2000-те оглавяват класацията на най-бруталните, според международни правозащитни организации. Трудно е обаче да се сравнят адекватно полицейската жестокост в страните от първия свят и в страните от третия и дори втория свят.
Може би в страните от Африка, някои азиатски държави и Латинска Америка, след по-внимателно проучване на ситуацията, ще бъдем ужасени както от местните обичаи като цяло, така и от жестокостта на ръководството на тези държави. Бразилия отдавна е откровена държава от третия свят, въпреки цялото си богатство.
Дори през последните десетилетия, ставайки част от страните от втория свят, тази държава не можеше и не може да се отърве от масовата бедност и масовата въоръжена престъпност в местните гета и бедните квартали – фавели. Повече от 11 милиона души са живели в тези криминализирани общности през 2010 г., общо 6 329.
Трудно е да се очаква хуманност на морала от местните полицаи при такива условия. Трябва да се има предвид, че в много страни от третия свят специалната полицейска жестокост не се декларира, просто защото полицията като такава всъщност не работи в условия на процъфтяваща престъпност, като например в Мексико и Колумбия.
И щом ситуацията се промени, реалната работа започне да възстановява реда, да се бори с престъпността, тези държави веднага ще водят рейтингите на страните с най-бруталната полиция. Това ще бъде обективен и неизбежен процес.
Източник: rus.team
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!