
На 84-годишна възраст почина поетът Любомир Левчев, предаде агенция „Фокус“. Той е автор на над 30 книги с поезия и проза. Заема длъжността председател на Съюза на българските писатели от 1979 до 1988 г. и е баща на поета Владимир Левчев и на художничката Марта Левчева. Носител на орден „Стара планина“ I степен.
Левчев е роден на 29 април 1935 г. в Троян. Завършва гимназия в София и Библиография и библиотекознание в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като ученик и студент е секретар на Комсомолското дружество. Дебютира през 1957 г. със стихосбирката „Звездите са мои“. Негови книги са преведени на 36 езика. Автор е на сценариите на филмите „Мълчаливите пътеки“, „Гибелта на Александър Велики“ и „Сладко и горчиво“.
Работи в Радио „София“ и вестник „Литературен фронт“. Носител е на редица отличия, а през 2008 г. получава и националната награда „Христо Г. Данов“ за цялостно творчество. От 1991 г. е собственик на издателска къща „Орфей“, издаваща стихосбирки и едноименно списание.
Снимка: impressio.dir.bg
Източник: gramofona.com

